Pierwsze palenie świecy powinno potrwać minimum 2 godziny. W tym czasie wosk roztopi się aż po brzegi naczynia, a na jego powierzchni powstanie tzw. basen woskowy. To dowód prawidłowego palenia świecy. W przeciwnym razie, gdy świeca będzie palić się zbyt krótko, wosk roztopi się tworząc tzw. tunel. Jest to nie tylko bardzo nieestetyczny efekt, ale przede wszystkim nieopłacalny, ponieważ palenie tunelowe ogranicza ilość spalanego wosku.
Odpowiednie rozgrzanie świecy ma również znaczenie ze względu na powolne uwalnianie się zapachu. Aby zapach był w pełni wyczuwalny, świeca powinna być dobrze rozgrzana.
Prawidłowa długość knota powinna wynosić 0,5 cm powyżej powierzchni wosku. Knot należy przycinać do tej długości za każdym razem, gdy chcemy zapalić świecę. Zapewni to ładny i równomierny płomień podczas palenia oraz pozwoli uniknąć okopcenia naczynia.
Knoty mają tendencję do zakrzywiania (widoczny „grzybek” po zgaszeniu świecy). W takim przypadku powstałe zakrzywienie należy usunąć palcami lub odciąć nożyczkami. Podczas palenia świecy, od czasu do czasu, należy obserwować knot i nie dopuszczać do jego przekrzywienia w stronę ścianki naczynia lub zatopienia go w ciekłym wosku.
Najlepszym sposobem gaszenia świecy jest użycie specjalnych akcesoriów. Są to różnego typu gasidła, których zadaniem jest szybkie i sprawne odcięcie dopływu tlenu od palącego się płomienia. Świece powinno gasić się wtedy, gdy utworzy się pełny basen woskowy, ale nie później niż wówczas gdy na dnie naczynia pozostanie centymetr płynnego wosku. Należy unikać gaszenia świec dmuchając w płomień.
Zapalając świece w różnych pomieszczeniach należy pamiętać o kilku czynnikach.
Po pierwsze, świece nie lubią skrajnych temperatur. Nie należy więc rozpalać ich, tam gdzie temperatura radykalnie różni się od otoczenia. Mamy tu na myśli przestrzeń wokół kominków, kaloryferów, a także urządzeń chłodzących powietrze oraz miejsc owianych przeciągami lub mocno wychłodzonych. Po drugie, świece należy dobierać do wielkości i rodzaju pomieszczeń. Powodem tego jest przede wszystkim zapach, który w zależności od kompozycji, pasuje do różnych miejsc. Po trzecie, świece powinny być umieszczane na płaskich oraz stabilnych powierzchniach.